سرمربی تیم والیبال فولاد سپاهان ناراضی از فینال

به گزارش ورزش کده ، سرمربی تیم والیبال فولاد سپاهان ، معتقد است وقتی لیگ کیفیت بالایی دارد، فدراسیون نباید آن را با تک بازی فینال خراب کرد. سایت اخبار ورزش کده همراه شما ورزشی ها می باشد.

سرمربی تیم والیبال فولاد سپاهان ناراضی از فینال
رحمان محمدی‌راد می‌خواست تیمش بدون باخت، صدرنشین دور رفت لیگ والیبال باشد اما نشد. آذرباتری ارومیه در هفته آخر لیگ همه برنامه‌های سرمربی فولاد سپاهان را به‌هم ریخت آن‌هم با جنگندگی‌اش. حالا این روزها محمدی‌راد مثل خیلی از هم‌قطارانش دغدغه برگزاری بازی‌های لیگ برتر به صورت متمرکز، فینال تک‌بازی و پایانش در اسفندماه را دارد. تصمیماتی که به نظر او طبق آیین‌نامه لیگ نیست. 

قرار بود نیم‌فصل را بدون باخت تمام کنید اما نشد. چرا؟

برای خودمان هم این باخت غیرمنتظره و غیر قابل باور بود. خیلی تلاش کردیم تا از این فرصت استفاده کنیم اما زیبایی‌های ورزش به همین چیزهاست. تیم آذرباتری ما را با جنگندگی برد نه والیبالی. وقتی جزئیات را مرور می‌کنیم، می‌بینیم ما سرتر هستیم اما برای تحقق پیروزی مثل بازی‌های قبل نبودیم. شاید هم من بازیکنان را خوب آماده نکرده بودم، در مسابقه تلاش کردیم تا شرایط را بهتر کنیم و متوجه سختی کار شدیم اما موفق نبودیم و باختیم. من بازیکنانم را تنها بابت این باخت قضاوت نمی‌کنم. به هر حال ما دور رفت با بازی‌های خیلی خوب صدرنشین شدیم اما امیدوارم درس خوبی از بازی مقابل آذرباتری گرفته باشیم. 

انگار این باخت تلنگر خوبی برای بازیکنان شما بود؟

من بازیکنان بزرگ و باتجربه‌ای دارم، به نظرم این باخت هم تجربه خیلی خوبی بود که به کوله‌بار تجارب ما اضافه شد. قصه‌ای که همیشه ما از آن ضربه می‌خوریم، دست‌کم گرفتن تیم‌های ضعیف است، هرچند قبلاً درباره‌اش با بازیکنانم صحبت کرده بودم اما دچارش شدیم. فکر می‌کنم که این باخت را جای بهتری جبران می‌کنیم. 

دور رفت را چطور ارزیابی می‌کنی؟

دور رفت لیگ فوق‌العاده بود، هم از لحاظ کیفی، هم پتانسیل تیم‌ها که با برنامه، هدف و سرمایه‌گذاری آمده‌اند و بازیکنان جوان، ستاره‌هایی تعیین‌کننده و تأثیرگذار در پست‌های مختلف که حتی بعضی مواقع با ستاره‌های ملی‌پوش برابری می‌کردند. حتی جا دارد از رسانه‌ها که توجه بیشتری به لیگ دادند هم تشکر کنم. به هر حال مسئولیت آنها بیشتر شده و این مسئله به پیشرفت والیبال کمک زیادی می‌کند. 

حتی تیم‌های ته جدول هم کیفیت بالایی دارند؟

سال‌هایی که من بازی کردم و مربی و سرمربی بوده‌ام هیچ وقت این‌طور نبود که بازی با ته‌جدولی‌ها هم دغدغه باشد اما این فصل بازی با آنها کار راحتی نیست. دو تیم آخر جدول سه برد داشتند. تیم آذرباتری تیم‌های اول و سوم جدول را شکست داده است، بنابراین در هر بازی باید تیم‌ها با همه توان برای پیروزی بازی کنند. هر چند تیم‌ها هدف‌ها و نحوه سرمایه‌گذاری‌شان متفاوت است اما بازیکنان خیلی خوبی دارند. 

پس نوید روزهای خوب را برای والیبال دارد. 

شک نکنید والیبال با این بازیکنان روزهای خوبی در آینده‌ دارد. ما ستاره‌های بزرگی در تیم ملی والیبال داریم که هنوز توانایی بازی در تورنمنت‌های بزرگ بین‌المللی را دارند اما کنار آنها هم پشتوانه خوبی داریم که امیدوارم از آنها استفاده شود. 

به نظر شما، دور برگشت لیگ هم با همین کیفیت برگزار می‌شود؟

اگر فدراسیون اصرار به پایان لیگ تا ۲۵ اسفند داشته باشد، روزهای خوبی نداریم چراکه مربیان نمی‌توانند در روزهای پرفشار از پتانسیل تیم‌هایشان به خوبی استفاده کنند و این مسئله به تیم‌ها لطمه می‌زند. اینکه مسابقات فشرده باشد و گل بازی‌ها یعنی فینال تک‌بازی برگزار شود، یعنی هیچ چراکه تیم‌ها مدام برای مسابقات در سفر هستند و با شروع زمستان احتمال لغو پروازها هست بنابراین شاید تیمی اصلاً برای بازی هفته بعد به تمرین نرسد، بنابراین نباید توقع والیبال باکیفیت را داشت. چرا بازی‌های نیمه‌نهایی باید ۲ از ۳ باشد و فینال تک‌بازی؟ اصلاً چرا باید قوانین را تغییر دهیم؟ در اوج شیوع کرونا و با لیگ متمرکز همه چیز خوب پیش رفت. چرا حالا نباید طبق برنامه کار کنیم؟ حالا زمزمه برگزاری لیگ متمرکز را می‌شنویم. چرا؟ در حالی که ذات لیگ به برگزاری رفت و برگشت است. چرا فینال نباید ۲ از ۳ باشد و حتی مثل لیگ سری A ایتالیا ۳ از ۵ یا مثل NBA ۵ از ۷ بازی. ما لیگ ضعیفی نداریم و تیم ملی هم در دنیا جایگاه خوبی دارد، پس چرا باید فینال تک‌بازی داشته باشیم؟ در حالی که کار سختی نیست و حتی FIVB از حالا تاریخ لیگ ملت‌های ۲۰۲۴ را هم مشخص کرده و حتی تاریخ مسابقات نوجوانان و جوانان هم مشخص است، پس چرا نباید با برنامه دقیق پیش برویم و هر سال قبل از شروع لیگ فدراسیون جلسه بگذارد؟ چرا از بقیه کشورها الگو نمی‌گیریم تا لیگ کیفی‌تر شود. لیگی که به تیم ملی والیبال کمک می‌کند. اگر کمک لیگ به تیم ملی شعار است که هیچ اما در عمل باید تفکرات تغییر کند. امروز که من این حرف را می‌زنم تیمم یک درصد شانس قهرمانی دارد و پیشنهاداتم بابت بالا رفتن کیفیت لیگ است. لیگی که فدراسیون را با کسر ۱۰ درصد قراردادها تأمین می‌کند. امیدوارم نظرات باشگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد. 

فدراسیون مدعی است لیگ را با پیشنهاد باشگاه‌ها برگزار می‌کند. 

آنجایی که باید با نظر باشگاه‌ها برای تصویب آیین‌نامه لیگ استفاده شود، عدم حضور باشگاه‌ها به چشم می‌آید. حتی در آیین‌نامه مصوب هیئت رئیسه. یک‌سری از بندها باید اجرا شود و یک‌سری اهمیت ندارد، مثلاً بند استفاده تیم‌ها از بازیکنان سال قبل در رقابت‌های باشگاه‌های آسیا و جهان، درست یا غلط اجرا شد اما بند لیگ ۱۲ تیمی نه. اینگه لیگ باید رفت و برگشت باشد و پلی‌آف و فینالش چطور. در اجرای آیین‌نامه نباید تناقض باشد، مجری باید آیین‌نامه لیگ را قوی اجرا کند و به آنهایی که در جلسه تصویب آیین‌نامه بودند باید احترام گذاشت. امیدوارم آیین‌نامه لیگ به سمتی برود که دیگر تناقض نداشته باشد. 

شما به فینال تک‌بازی اعتراض داری؟

فصل قبل با وجود شیوع کرونا فینال ۲ از ۳ بود، چرا حالا باید تک‌بازی باشد؟ به خاطر اینکه بازی‌ها زودتر تمام شود؟ در حالی که لیگ ملت‌ها از ۱۷ خرداد شروع می‌شود و لژیونرها زودتر از ۱۵ اردیبهشت به اردو نمی‌آیند. بازیکن لیگ ایران با لژیونرها چه فرقی دارد؟ اگر قبلاً رسم نبود و لیگ اسفند تمام می‌شد، شاید این شرایط هم نبود. شاید حق سرمربی تیم ملی است که بازیکنانش را داشته باشد اما حق باشگاه‌ها چه می‌شود؟ باشگاه ما اصرار به لیگ رفت و برگشت با ۱۲ تیم داشت. حرف ما برگزاری لیگ قانونمند است. با این شرایط کار سخت می‌شود اما برای فدراسیون مهم نیست که باشگاه‌ها چه شرایطی دارند. ما پیشنهادات‌مان را داده‌ایم و منتظر جواب هستیم. به هر حال با شروع برگشت، جنگ واقعی شروع می‌شود. ما پیشنهاد دادیم تا به کیفیت بازی تیم‌ها کمک کند. هفته آخر دور رفت سه بازی ۵ سته شد و ست پنجم ۱۵-۱۳ تمام شد. بازی‌هایی که بدون شک هواداران از تماشای آنها لذت می‌برند. وقتی ما که در گود هستیم با برد و باخت‌ها و چنین مسابقاتی کیف می‌کنیم، چه برسد به هواداران.

حتما ببینید

عطایی در سخت‌گیرترین حالت ممکن

به گزارش ورزش کده، بهروز عطایی در تمرین روز گذشته تیم ملی والیبال بسیار جدی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *