واکنش ستاره نسل طلایی به انتقادات از تیم ملی والیبال

به گزارش ورزش کده، عادل غلامی به انتقادات از تیم ملی والیبال ایران واکنش نشان داد. سایت اخبار ورزش کده همراه شما ورزشی ها می باشد.

واکنش ستاره نسل طلایی به انتقادات از تیم ملی والیبال

به گزارش “ورزش کده”، تیم ملی والیبال ایران هفته اول لیگ ملت‌ها را با دو‌ پیروزی مقابل چین و استرالیا و دو شکست برابر هلند و ژاپن به پایان رساند؛ با این حال دو‌ باخت ما به هلند و به خصوص ژاپن انتقادات زیادی را از تیم بهروز عطایی در پی داشته است.

در همین راستا با عادل غلامی، ستاره سابق و‌ نسل طلایی والیبال ایران، هم‌کلام شدیم که در این جا مشروح صحبت‌های خبرنگار ورزش سه با او را می خوانید.

درباره شرایط تیم صحبت کن که در ابتدا برابر چین پیروز شدیم و پس از آن شکست عجیبی برای هلند داشتیم.

ما مقابل چین در سرویس و حمله خیلی موفق بودیم و مشخص بود که تیم حریف را کاملا آنالیز کرده‌ایم، می‌دانستیم که روی سرویس های جلو، در دریافت مشکل زیادی دارند و در بیشتر لحظات بازی با سرویس های جلویی که بچه ها زدند، توانستیم روی بازی مسلط شویم و مقتدرانه پیروز بازی شویم. به نظر من در بازی با هلند هم می‌شد بهتر بازی کنیم ولی مقداری بی تجربگی بچه ها مزید بر علت شد تا مقابل هلند نوسان زیادی داشته باشیم. در اواسط بازی محمد وادی تقسیم پاس فوق‌العاده‌ای داشت ولی نتوانستند به همین شکل پیش بروند و تیم به مشکل خورد. والیبال ما همیشه به صورتی بوده که هر شش بازیکنی که داخل زمین هستند باید عملکرد خوبی داشته باشند تا ما بتوانیم مقابل تیم های دیگر پیروز شویم؛ والیبال ما اصلا به گونه‌ای نیست که بخواهیم با یک یا دو فرد در همه بازی ها پیروز شویم. متاسفانه در بازی های ما به خصوص در حمله، تکیه بر یکی دو بازیکن خیلی زیاد است و این مسئله باعث می‌شود تا رفته رفته بازی ها آنالیز شوند و راه های مسدود کردن حملات ما هم پیدا می‌شود. در دریافت هم کمی مشکل داریم که البته این مشکل سالیان سال است که در والیبال ما وجود دارد و الان هم بیشتر شده است. اگر در دریافت عملکرد بهتری داشته باشیم، می‌توانیم موفق تر باشیم.

شما که حدود یک دهه با مربی خارجی کار کرده‌ای، چه نظری درباره مربی ایرانی داری؟

لزوما اینطور نیست که مربی خارجی، از مربی ایرانی بهتر باشد. ما مربی های خارجی زیادی هم داشتیم که نه عملکرد خوبی داشتند، نه چیزی به والیبال ما اضافه کردند. من شخصا همیشه می‌گویم اگر قرار است مربی بیاوریم، باید مربی هایی باشند که والیبال ما را به روز کنند و آورده ای برای ما داشته باشند.

زمانی ولاسکو آمد و کل سیستم والیبال ما را تغییر داد؛ از نگرش فدراسیون تا نگرش بازیکنان و باشگاه ها و مربیان داخلی. ما واقعا به چنین افرادی چه به عنوان مربی و چه به عنوان مشاور نیاز داریم چون ورزش علمی شده و باید حتما تعامل وجود داشته باشد و علم روز دنیا وارد والیبال ما شود. نظر شخصی من درباره مربی این است.

ما می‌بینیم که ژاپن در ۴-۵ سال اخیر که مربی فرانسوی را کنار تیمش آورده، نحوه بازی متفاوتی ارائه می‌دهد و والیبال روز دنیا را بازی می‌کند‌. مشکل این نیست که چه کسی کنار خط می‌ایستد؛ نگرش والیبال ما باید به روز شود. یک روزی ما با آقای داورزنی صحبت کردیم و گفتند شما هم اگر می‌خواهید مربی شوید باید در اردوها کنار این مربیان بایستید.

ما گفتیم مشکل این نیست که ما کنار این مربی ها بایستیم، اگر قرار است چیزی به روز شود باید ما را به خارج از کشور بفرستید تا دوره ببینیم و ارتباط بگیریم. اگر اطلاعاتی وارد والیبال ما نشود، چه انتظاری داریم؟ در این صورت همه چیز مقطعی می‌شود؛ ما در مقطعی خوب نتیجه می‌گیریم و باز هم به شرایط اول برمی‌گردیم اما اگر ارتباط باشد این اتفاق تداوم دارد. ما در حال حاضر بازیکنان با استعدادی داریم و با یک برنامه‌ریزی خوب، اتفاقات خوب رقم می‌خورد.

با شرایط فعلی می‌توانیم بگوییم حکمرانی ده ساله ما در والیبال آسیا به پایان رسیده است؟

من با این نظر موافق هستم. این بحث به زمینه زیرساختی برمی‌گردد. زمانی یک شخصی چیزی را کاشت و چند سال برداشت شد اما بعد از آن چیزی برای برداشت نبود.

در واقع فقط استفاده می‌کردیم.

دقیقا؛ تمام داستان همین بود. الان هم به نظرم والیبال ما این پتانسیل را دارد که در سطح اول دنیا با تیم های بزرگ بازی کند و فعلا برای قضاوت در خصوص این تیم زود است. صحبت هایی که از الان مطرح شده می‌تواند به تیم ضربه بزند. باید صبوری کرد تا بازی ها به پایان برسد و پس از آن کارشناس های واقعی کارشناسی کنند نه کسانی که چیزی از والیبال روز نمی‌فهمند. کسانی که والیبال روز را متوجه می‌شوند کارشناسی کنند و فدراسیون هم به جای اینکه از کسانی مشاوره بگیرد که از والیبال روز به دور هستند، از کسانی که میدان دیده و متوجه والیبال روز هستند مشاوره بگیرد تا مسیر را به سمت خوبی ببرد.

آقای محتشمیان در بخشی از مصاحبه‌شان گفتند ما زمانی که باید از جوان ها استفاده می‌کردیم، این کار را نکردیم.

من به این موضوع اعتقاد ندارم. در حال حاضر چهار بازیکن فیکس تیم ملی برزیل ۷-۸ سال است که بازی می‌کنند. شما چطور می‌توانید از استعدادی مثل سعید معروف بگذرید؟ سعید معروف از کشور و قاره دیگری نبوده؛ برای همین کشور بوده و جزو استعداد های این کشور است. چرا می‌گویند در کنار او پرورش ندادیم؟ مرتضی شریفی چند سال است که کنار تیم ملی بوده و هنوز هم هست و اینطور نبوده که یک شبه آمده باشد.

امیرحسین اسفندیار، صابر کاظمی، عابدینی و توخته همینطور. این بازیکنان در ۳-۴ سال اخیر بوده‌اند و فرصت بازی هم داشتند. همه تیم های دنیا همینطور هستند.

منظور من از حرف های غیر کارشناسانه همین است. صورت مسئله را پاک می‌کنند در صورتی که مشکل جای دیگری است. مشکل این است که علم روز والیبال به داخل ایران نمی‌آید. ما با همه جای دنیا قطع رابطه کرده‌ایم.

بخشی از این مسائل به داستان های سیاسی برمی‌گردد و بخشی هم به اینکه ما فکر می‌کنیم در والیبال خیلی خوب هستیم و این تفکر به ما لطمه می‌زند. ۸۰-۹۰ درصد تیم های لیگ ما تمرینات ده سال پیش را انجام می‌دهند در صورتی که تمرینات روز والیبال شکل دیگری گرفته است.

این مسائل نشان می‌دهد مربی ایرانی کارآیی لازم را ندارد.

ما سال قبل آقای توتولو و آقای الکنو را آوردیم و با آنها نتیجه ای نگرفتیم اما من در باشگاه خودم با سیستم تمرینی آقای توتولو کار کردم و با این نوع تمرین با ۱۰-۱۲ سالی که والیبال بازی می‌کنم متوجه شدم که در حال حاضر والیبال چیز دیگری است و به سمت دیگری می‌رود.

به فرد ربطی ندارد، من کلی صحبت می‌کنم؛ به صورت کلی والیبال ما به روز نیست و باید به روز شود. باید مربی های ما خارج از کشور ارتباط بگیرند و در تمرینات تیم های دیگر حضور پیدا کنند.

ما در کشتی خاستگاه و صاحب سبک هستیم و برای همین کشتی هیچوقت نوسان نداشته و همیشه خوب بوده است اما در والیبال اینطور نیست و ما باید یاد بگیریم و همیشه خودمان را به روز کنیم؛ مثل کاری که در حال حاضر ژاپن انجام می‌دهد.

حتما ببینید

عطایی در سخت‌گیرترین حالت ممکن

به گزارش ورزش کده، بهروز عطایی در تمرین روز گذشته تیم ملی والیبال بسیار جدی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *