منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
  • تلگرام

گلوتامین چیست؟

گلوتامین

گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد. گلوتامین جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حال…

گلوتامین چیست؟

گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد. گلوتامین جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حال در برخی موارد به مانند بعضی از بیماری‌های گوارشی و یا برای ورزشکاران می‌تواند ضروری باشد. اسید آمینه گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری‌فسفات تشکیل می‌شود. این ماده در خون انسان، فراوان‌ترین اسید آمینه آزاد می‌باشد

glu2 300x182 - گلوتامین چیست؟
گلوتامین

گلوتامین یکی از اسید امینه هایی که خود بدن قادر به ساخت ان میباشد به همین دلیل هم تا چندی پیش جز امینو اسید های غیر ضروری دسته بندی میشدزمانی که نیاز بدن به این امینو اسید در شرایط ویژه ای مانند ورزش و عفونتها افزایش پیدا میکند مقادیری کگه بدن تولید میکند کفاف نیازش را نمیدهد و به همین دلیل هم این امینو اسید جزو امینو اسید های نیمه ضروری تقسیم بندی شد. محل اصلی ذخیره و تولید این تمینو اسید در بدن عضلات هستندگلوتامین با ذخیره ی اب در عضلات مراحل سنتز پروتئین و رشد عضلانی را فراهم میسازد.اگر مقادیر گلوتامین در عضلات کاهش یابد تعادل اب و حفظ ان در عضله با مشکل مواجه میشدو همین موجبات از دست دادن حجم عضلانی را فرهم میسازد.این امینو اسید به خصوص برای پرورش کارها که به علت تمرین شدید نیازشان به گلوتامین افزایش پیدا میکند از اهمخییت خاصی برخوردار میباشد.
گلوتامین را نباید همزمان با کراتین استفاده کرد، چون در این حالت آنها با هم در جذب شدن رقابت می کنند. گلوتامین را قبل از ورزش و کراتین را پس از ورزش مصرف کنید. گلوتامین از دسته اسیدامینه های غیر ضروری است که در بدن به میزان بسیار ساخته می شود اما در تمرینات سنگین از این اسید آمینه به عنوان سوخت بدن استفاده می شود و پس از تمرین بدن از این اسید امینه تهی می گردد.جالب بدانید 60تا70 درصد اسید آمینه های بدن را گلوتامین تشکیل داده است. به گلوتامین غذای مغز یا اسیدآمینه متفکران نیز می گویند.این مکمل تاثیر بسیار بروی تمرکز و تقویت حافظه دارد از این رو در ورزش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. ورزشکاران رزمی و کشتی گیران که احتیاج به تمرکز کافی و از بین بردن استرس در مقابله با حریفان قدر را دارند انتخاب گلوتامین بهترین انتخاب برای آنها است. در دوره های کات که شما خود را برای مسابقات آماده می کنید و رژیم غذایی خود را محدود می کنید بدن شما برای بدست آوردن سوخت بدن پروتئین های موجود در بافت های را تجزیه می کند برای مقابله با این روند و از دست ندادن حجم بدن، گلوتامین بهترین چاره کار است. از مهمترین فواید گلوتامین : سرعت بخشیدن به ریکاوری و بازسازی عضلات پس از تمرین مقابله با هورمون کورتیزول که این هورون باعث فرسایش و تحلیل عضلات می شود. سیستم ایمنی بدن را که بر اثر تمرینات سنگین تضعیف می گردد را تقویت می کند. باعث سرعت بخشیدن به سوخت چربی های بدن می گردد. به بدن کمک می کند مواد غذایی را بهتر جذب کند. و در جابه جایی اسید آمینه های دیگر نقش اساسی ایفا می کند. طریقه مصرف: توصیه شده که گلوتامین را در دو وعده بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار 5 گرم استفاده شود.
ولی در دورهای کات و کم کربوهیدرات برای حمایت از عضلات بدن ورزشکاران 20تا25 گرم را در 5وعده استفاده می کنند.

پودر L-Glutamine چه کار هایی برای شما انجام می دهد؟

این مکمل بدنسازی دارای نقش کلیدی در متابولیسم پروتئین، حجم سازی سلول عضلانی، و جلوگیری از فروپاشی سلول ها می باشد. گلوتامین توانایی شما را ترشح هورمون رشد انسان بالا می برد، که این کار به متابولیسم چربی بدن و پشتیبانی از رشد ماهیچه ها می انجامد.
این خاصیت برای کسانی که در استراحت مسابقات بدنسازی به سر می برند یا از میادین دور اند، بسیار مفید است. در تابستان، وقتی شما در حال تلاش برای کاهش چربی بدن هستید و نمی خواهید عضلات خود را از دست بدهید، گلوتامین گزینه ای ایده آل به نظر می رسد. روده کوچک، نیازمند بیشترین گلوتامین بدن شماست، و در حین تمرینات سخت بدنسازی، سیستم ایمنی نیز به این مکمل بدنسازی نیاز شدیدی پیدا می کند. بدنساز ها بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند، و این یکی دیگر از دلایلی است که L-Glutamine برای شما مهم است، نه فقط برای ساخت عضله، به دلیل اثرات مفید و بی شمار آن!
این مکمل بدنسازی تعادل نیتروژن را بهبود می بخشد و از فروپاشی ماهیچه جلوگیری می کند. مطالعات اخیر نشان داده است که فقط 2 گرم L-Glutamine می تواند سطح هورمون های رشد را تا 400 % بالا ببرد.

در دوران بدنسازی چگونه مصرف کنیم؟

بدنساز ها باید روزانه 10 تا 15 گرم L-Glutamine بخورند – 2 تا 3 وعده در روز، هر وعده 5 گرم. باید بدانید شاید با خوردن سایر مکمل های بدنسازی، کمی گلوتامین نیز مصرف کنید. بعضی از مکمل های پروتئینی دارای مقداری L-Glutamine ترکیب شده هستند، بنابراین برچسب ها را به دقت بخوانید. بهترین زمان برای مصرف این آمینواسید صبح ها، بعد از تمرین بدنسازی و قبل از رفتن به رختخواب است.

آیا L-Glutamine دارای اثرات جانبی می باشد؟

آیا باید نگران اثرات جانبی گلوتامین باشید؟ به طور خلاصه، نه!. تحقیقات نشان داده است که مصرف این آمینواسید مفید هیچ ضرری برای شما ندارد، زیرا Glutamine به طور طبیعی در بدن بوجود می آید، و خوردن آن خطری برای سلامت شما ندارد. اما، مانند سایر مکمل ها، زیاده روی ایده خوبی نیست!. مصرف بیش از حد L-Glutamine باعث به هم ریختن حال و هوای معده می شود، بنابراین توصیه می شود دوز های خواسته شده را مصرف کنید.

مزایای آن در بدنسازی

آیا شما از L-Glutamine استفاده می کنید؟ اگر نه، ممکن است نظر خود را بعد از خواندن مطالب زیر تغییر دهید. گلوتامین یک ماده کربن و نیتروژن دار است و به بازسازی ذخایر گلیکوژن (سوخت بدن) کمک زیادی می کند. این ماده یکی از مهم ترین اجزای پروتئین ماهیچه ای است، و به بازسازی و ساخت عضله کمک می کند. در ادامه با این مزیت ها آشنایی پیدا کنید:
• Glutamine با سنتز پروتئین ارتباط دارد. این مکمل بدنسازی از کاتابولیز شدن (فروپاشی) عضلات شما جلوگیری می کند.
• Glutamine به حفظ حجم سلول های عضلانی و هیدراته کردن آنها کمک می کند، و ریکاوری و سوزاندن کالری را بالا می برد.
• Glutamine با متعادل ساختن سطح خودش در بدن، در حین تمرینات شدید و سخت بدنسازی نیروی تازه ای به شما می دهد.
• مطالعات اخیر نشان داده است که فقط 2 گرم L-Glutamine می تواند سطح هورمون های رشد را تا 400 % بالا ببرد.
• این ماده توانایی سیستم ایمنی بدن شما را ارتقا می دهد. برای بدنساز ها، این اهمیت زیادی دارد، زیرا تمرینات سنگین بدنسازی باعث کاهش سطح این آمینواسید حیاتی می شود. (گلوتامین به عنوان دومین منیع انرژی سیستم ایمنی است.)
• Glutamine یکی از مهم ترین مواد غذایی برای روده های شماست. این ماده توانایی این را دارد که با یکپارچه کردن سطح روده، قسمت های آسیب دیده آن را ترمیم کند.
• شرط می بندم این یکی را نمی دانستید: حتی زخم معده را هم خوب می کند! مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه 1.6 گرم گلوتامین باعث بهبود 94 درصدی بیماران در 4 هفته شده است.
• دانشمندان عقیده دارند که این آمینواسید بدون دخالت هیچ آمینواسید دیگری، موجب ایجاد یک پایه و اساس در متابولیسم ماهیچه ها می شود.

چرا باید L-Glutamine مصرف کنم؟

محققان عقیده دارند که Glutamine یکی از مهم ترین آمینواسیدهای موجود در بدنسازی است، و فقط برای بدنساز ها کاربرد ندارد. این ماده نقش دارویی نیز دارد و می تواند اختلالات روده و سیستم ایمنی را بهبود ببخشد. بعد از اینکه گلوتامین در ماهیچه های اسکلتی سنتز شد، به عروق خونی آزاد می شود و سپس به کلیه، کبد و روده کوچک و سلول های ایمنی وارد می شود، و نقش کلیدی خود را ایفا می کند.
Glutamine توسط گلبول های سفید خون مصرف می گردد و عملکرد استانداردی را برای سیستم ایمنی پدید می آورد. کسانی که دارای مشگلات و بیماری های خونی و ماهیچه ای اند (مانند سرطان و ایدز) و بدن آن ها نمی تواند گلوتامین بسازد، می توانند از مصرف L-Glutamine منفعت زیادی کسب کنند. مریض شدن یا از دادن حجم ماهیچه از نشانه های طبیعی کمبود گلوتامین است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *